W jaki sposób wydać książkę? Od czego zacząć?

1 lutego 2024 by Brak komentarzy

Każdy początkujący autor staje przed wyzwaniem, jakim jest wydanie swojej książki. I choć niektórzy nie decydują się na podjęcie takiego ryzyka, to wielu szuka najlepszych sposobów na realizację swoich marzeń. Wydanie książki na polskim rynku jest możliwe na cztery sposoby, wystarczy je lepiej poznać i zdecydować, który jest najlepszym rozwiązaniem.

Od czego zacząć proces wydawania książki?

Mając już napisany rękopis trzeba zdecydować o formie wydania swojej książki, i nie chodzi w tym przypadku o wybranie wersji papierowej lub elektronicznej, a wybór modelu wydawniczego. Autorzy mają bowiem ich aż cztery do wyboru: wydawnictwo tradycyjne, self-publishing, vanity publishing i publikowanie subsydiowane. Debiutujący twórcy z pewnością trafią na wiele poradników dotyczących samodzielnego wydania, czyli self-publishingu, ale to tak naprawdę najbardziej wymagająca opcja, ponieważ autor jest w tym wypadku zaangażowany w cały proces wydawniczy, a do tego musi mieć budżet na wszystkie działania. Dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich dostępnych opcji i podjęcie najlepszej dla siebie decyzji.

Jakie są możliwości wydania swojej książki w Polsce?

Obecnie możliwości wydania swojej książki w Polsce są aż cztery i znacząco różnią się od siebie pod względem wkładu finansowego oraz niezbędnego zaangażowania autora. Do niedawna najbardziej kojarzone było wydanie tradycyjne, od kilku lat mocno na popularności zyskuje self-publishing. Czym dokładnie różnią się od siebie wszystkie cztery opcje?

Wydanie tradycyjne

W przypadku wydania tradycyjnego autor wysyła rękopis do wydawnictwa, które na podstawie rygorystycznej selekcji wybiera utwory do publikacji. Na odpowiedź trzeba zwykle jakiś czas zaczekać. Jeśli będzie pozytywna, wydawca publikuje książkę w zamian za licencję lub autorskie prawa majątkowe do utworu. Autor nie musi więc inwestować w publikację, ponieważ w ramach takiej współpracy wydawnictwo pokrywa koszty i płaci autorowi tantiemy. Wydawnictwu pracującemu w wariancie tradycyjnym zależy na tym, aby zarobić na książce, więc zajmuje się promocją i dystrybucją. Niestety, jest to model dostępny jedynie dla wąskiego grona twórców, których propozycje zostały wyselekcjonowane przez wydawnictwo. Nie każde treści można w taki sposób wydać. Decydując się na współpracę trzeba mieć świadomość, że to wydawnictwo ma decydujący głos w wielu kwestiach.

Vanity publishing

Model vanity przeznaczony jest dla autorów, którzy mają budżet na wydanie swojej książki, ponieważ w tym wariancie autor musi zapłacić wydawnictwu za wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych oraz opracowanie, projekt okładki, skład i druk. Pokrywając wszystkie koszty, autor może liczyć na wysoki procent od sprzedaży, ale promocją i dystrybucją musi zająć się samodzielnie. Wydawnictwu nie zależy na sprzedaży książek wydawanych w tym wariancie, ponieważ nie czerpie z tego zysków. W modelu vanity można wydać praktycznie każdą książkę.

Self-publishing

Model selfpublishingowy polega przede wszystkim na tym, że autor sam jest wydawcą i pokrywa wszystkie koszty związane z wydaniem książki. Co w praktyce oznacza, że musi we własnym zakresie zająć się redakcją, korektą, projektem typograficznym, składem oraz wyglądem okładki. Musi również zdecydować o formatach wydania, wysokości nakładu, sposobie dystrybucji, a następnie marketingu i promocji książki. Zyski uzależnione są od jego działań. Self-publishing pozwala na publikację praktycznie dowolnych treści, ale rekomendowany jest raczej doświadczonym autorom, którzy znają cały proces wydawniczy i współpracują ze specjalistami będącymi w stanie pomóc im na wszystkich etapach działań.

Wydanie subsydiowane

Wydanie subsydiowane to wariant, który łączy wydawnictwo tradycyjne i selfpublishing. Autor wnosi swój wkład w proces publikacji książki, a wydawnictwo, takie jak np. Novae Res, na podstawie udzielonej licencji publikuje, dystrybuuje i promuje książkę. Autor może więc liczyć na cenne wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się wszystkimi etapami procesu wydawniczego. W tym przypadku wydawca czerpie zyski ze sprzedaży książek, którymi dzieli się z autorem. Trzeba wiedzieć, że rękopisy autorów przechodzą weryfikację, jednak nie tak rygorystyczną jak w przypadku wydawnictwa tradycyjnego. W Novae Res autorzy, których książki odniosą sukces wydawniczy mogą także liczyć na współpracę w tradycyjnym wariancie.

W jaki sposób wydać książkę?

Znając różnice między poszczególnymi wariantami wydawniczymi można łatwiej podjąć decyzję o wydaniu swojej książki i spełnić swoje marzenie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.