Czym jest muzyka alternatywna, inaczej zwana niezależną?

7 sierpnia 2022 by Jeden komentarz

W muzyka alternatywna zyskuje coraz większą popularność i to nie tyko wśród młodych ludzi. Ci, którzy nie słuchają jej na co dzień też z pewnością zetknęli się już z tym wyrażeniem. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest muzyka niezależna i co oznacza ten termin.

Czym dokładnie jest muzyka niezależna? Co to za gatunek? Jakie znane zespoły albo wykonawcy ją wykonują? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Muzyka alternatywna – czym jest

Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że muzyka alternatywna stanowi opozycję do utworów, które promowane są przez popularne stacje radiowe i telewizyjne. Jest to więc opozycja do najbardziej popularnych utworów muzycznych. To alternatywna do mainstreamu, czyli tego, co jest aktualnie najbardziej słuchalne.

W 2010 roku przeprowadzono ankietę wśród osób bawiących się na festiwalu Audioriver na temat tego, czym jest dla nich muzyka alternatywne. Wyniki były bardzo ciekawie i okazało się, że:

  • 38 procent badanych osób odpowiedziało, że muzyka niezależna jest dla nich właśnie alternatywą dla mainstreamu,
  • dla 32 procent jest to po prostu muzyka ambitna,
  • 13 procent osób odpowiedziało, że to muzyka wydawana przez niezrzeszonych artystów w żadnej wytwórni,
  • dla 9 procent respondentów muzyka niezależna to muzyka niszowa,
  • 8 procent osób uważa, że jest to muzyka wydawana przez małe wytwórnie.

Ogólnie można podsumować, że wszystko to, czego nie usłyszymy w stacjach radiowych jest muzyką niezależną, czyli alternatywną. Zalicza się do niej zarówno andyjska muzyka folkowa, jak i francuski rock alternatywny. Muzyka niezależna jest ambitna i często trudno dostępna. Nie jest to gatunek sam w sobie. Muzyka alternatywna to bardziej takie a nie inne podejście do twórczości.

Kobieta grająca na gitarze siedząca na łące

Źródło: Pixabay

Skąd pojawił się trend muzyki alternatywnej

Najczęściej muzyka tego typu powstaje z pewnego braku i wyczerpania. Często wiązała się i nadal wiąże z brakiem możliwości przemówienia. Ten brak spowodowany jest monopolizacją rynku oraz środków przekazu. Zdecydowanie pozwala ona wybić się i zaistnieć artystom odrębnego środowiska. Ci chcą z kolei zazwyczaj pokazać kontrastowe spojrzenie na niektóre tematy ważne albo popularne społecznie.

Inna sprawą jest fakt, że internauci często pobierają muzykę za darmo z Internetu. To działania ma bardzo negatywny wpływ na artystów komercyjnych, którzy sprzedają przez to coraz mniej płyt. W przypadku artystów niezależnych sytuacja jest zgoła inna. Ci twórcy zazwyczaj nie spodziewają się wielkich zarobków ze sprzedaży płyt. Im zależy przede wszystkim na stworzeniu swojego regionalnego i nieco lokalnego kręgu fanów. A darmowe dziele się muzyką staje się dla nich możliwością zyskania rozgłosu.

Dlaczego muzyka alternatywna puszczana w sklepach czy innych lokalach jest lepsza od tradycyjnej

Dzisiaj już niemal normalne jest, że w lokalach, sklepach, butikach czy galeriach słychać muzykę z głośników. Udowodnione jest naukowo, że odpowiednio dobrana muzyka skłania do spędzenia dłuższego czasu w danym sklepie. Relaksuje nas, pobudza i zachęca do buszowania po półkach. A ostatecznie do zrobienia większych zakupów.

Dlaczego jednak muzyka alternatywna w takich miejscach jest lepsza od tradycyjnej? Ponieważ daje możliwość pełnego skupienia się na zakupach i wyborach zakupowych. Naszej uwagi nie odwracają znane wersy utworów, które puszczane są w radiu. Takie, które każdy sobie podśpiewuje.

Muzyka klasyczna często się podoba albo nie, przez artystę, który ją wykonuje. Dany artysta może więc budzić w nas niechęć albo sympatię, co przekłada się na zrobienie albo nie zakupów. Dobrze, jeśli trafimy na lubianego twórcę, gorzej, jeśli nie będziemy mogli znieść jego utworu. Dlatego właściciele sklepów często nie chcą ryzykować i puszczają muzykę alternatywną, która jest dla większości klientów bardzo neutralna.

Widok z góry na sklep odzieżowy

Źródło: Pixabay

Przykłady znanych zespołów i twórców, którzy wykonują muzykę niezależną

Często słuchając zespołów albo twórców indywidualnych zastanawiamy się, jaki rodzaj muzyki reprezentują. Może jest wśród nich ktoś, kto zajmuje się muzyką niezależną, czyli alternatywną? Poniżej przedstawiamy listę popularnych zespołów i twórców, którzy reprezentują właśnie ten rodzaj muzyki.

  1. Monika Brodka. To polska artystka, która jednoznacznie kojarzy się z muzyką alternatywną. Już dawno porzuciła stygmat zwyciężczyni programu Idol i tworzy dzisiaj piękną dla ucha i oryginalną muzykę niezależną.
  2. Gaba Kulka. To piosenkarka i autorka tekstów. Styl, który reprezentuje to mieszanka jazzu, rocka, poezji śpiewanej czy nawet brzmień teatralnych.
  3. Kapela ze wsi. Zespół łączy melodie bardzo tradycyjne z muzyką nowoczesną i brzmieniami elektronicznymi. określany jest jednak folkowym zespołem muzycznym.
  4. Daria Zawiałow. Piosenkarka kompozytorka i autorka tekstów. Wykonuje piękną dla ucha muzykę niezależną. Jej utwory bardzo rzadko słychać w stacjach radiowych, ale płyty sprzedają się w naprawdę wielu egzemplarzach.

One Reply to “Czym jest muzyka alternatywna, inaczej zwana niezależną?”

  1. marcin kawka pisze:

    Uwielbiam muzykę alternatywną i nie słucham praktycznie niczego innego. Serio.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.