Co inspiruje malarzy w dzisiejszych czasach?

23 stycznia 2023 by Brak komentarzy

Artykuł partnera.

Patrząc na współczesne obrazy, można popaść w zachwyt nad pomysłowością i doborem kolorystycznym farb, które zostały wybrane do ich stworzenia. Aby wizja twórcy została przełożona na płótno, wielu malarzy sięga po inspiracje, które dla wielu osób nie są znane lub są ukrywane – np. ze względu na tematykę czy wartości jakie autor dzieła przekazuje. Współczesny świat, wartości odpycha na dalszy plan – ceniąc to co płytkie, próżne i powtarzalne. Tylko indywidualne jednostki są w stanie wpłynąć na inspirowanie innych, zmieniać świat w pozytywny sposób, lub być częścią dalszego rozwoju ludzi, cywilizacji, miast, czy kolejnych dzieł w przyszłości. Podchodząc do wszystkiego dokładnie i rzetelnie, można zyskać rozwiązania i dzieła, stające się fundamentami dla przyszłych pokoleń. Bez tego, nawet za wiele lat od teraz, będzie można znaleźć produkty i prace, które nazywane “innowacyjnymi” wcale takowymi nie będą. I mimo, że najtrudniej rozwijać się wtedy, kiedy cały świat podcina skrzydła i zrzuca na sam dół (najlepszych nawet twórców, którym skrzydła odcięto wielokrotnie), trzeba próbować za każdym razem się podnosić. Podnosić, aby mimo krytycznych opinii, negujących osób, mimo ludzi spychających z obranej, prostej drogi lub ścieżki życia, tworzyć dalej i zostawić chociaż cząstkę swojej duszy dla tych, którzy będą mogli uczyć się z obranych dobrych i wartościowych doświadczeń. Bez krzywd, przemocy, cierpienia i podcinania innym skrzydeł  (szczególnie, że Ci podcinający, swoich skrzydeł uciąć nie chcą i nie tną). Obraz olejny, to jedno z takich dzieł, przekazujących informację, jakich nie są w stanie przekazać słowa. Może być twórczością, która dopełni przekaz wartości słownych i ubierze je w wyjątkowe wizje. Może pokazywać interpretacje obrazu różnymi ludzkimi oczami, szczególnie wtedy, kiedy inspiracja nie jest wcale taka oczywista.

Malarze współczesnych czasów – czym się kierują w tworzeniu swoich dzieł?

Malarze współcześni, którzy zasiadają do podobrazia, aby powstał obraz olejny, mogą podchodzić do niego spontanicznie lub rzetelnie się do dzieła przygotować. W tym drugim przypadku, można podzielić autorów na tych, którzy inspiracji szukają w innych twórcach lub działach (np. tych najbardziej popularnych, znanych wiele wieków wcześniej). Są też tacy, którzy inspiracji poszukują w życiu. Do najczęstszych inspiracji współczesnych dzieł, należą takie tematy jak: człowiek, jego emocje, Bóg, wizje Świata, Wszechświata, opisy Apokalipsy, Twórczych dzieł Boga, Natura i jej mikroskopijny świat, woda, miasto, światło i cień, barwy i ich odbicia, ruch i wiatr, Niebo, Piekło, Zwierzęta, ludzkie oko i soczewka, oraz pasje – taniec, rzemiosło, pisarstwo, a nawet gotowanie czy pieczenie. Wizje nie mają granic, a twórczość, jest ostatecznie zależna od nałożonych na siebie tematów. Kiedy można je ze sobą połączyć (a można, ponieważ jedno wynika z drugiego), obraz olejny nabiera dużo bardziej fascynującego finału.

Olejne obrazy na sprzedaż znajdziesz w galerii obrazów online Advena-Art.com

Współczesne i nowoczesne malarstwo – różnice względem dawnego malarstwa olejnego

Dawniej, największym atutem określenia czy twórca jest utalentowany, były obrazy malarskie, które ukazywały realistyczne pejzaże, urokliwe miejskie uliczki, portrety, a w czasach średniowiecznych wizje historii Biblijnych i Mitologicznych. Po XXI wieku, malarze zawodowi i artyści amatorzy (których talent niekiedy przewyższać może tych z tytułem malarskim), poszukując prawdy o sobie, życiu, świecie, informacji, słów, treści, które na nich wpływają (analizując je każdego dnia), tworzą malarskie obrazy aż do uzyskania wizji wartej finalnego przeniesienia na płótno lub papier. Niektórzy artyści, są w stanie obudzić się z cudownym snem w głowie, lub tak zagadkowym, że zanim wyjdą z domu, muszą na szybko naszkicować zapamiętaną wizje. Sny, może nie okażą się prorocze (chociaż nigdy nie wiadomo), ale mogą wpłynąć na otwarcie umysłów odbiorców dzieła. Niejednokrotnie, można bowiem w wywiadach i biografiach twórców, malarzy, artystów, architektów i designerów, usłyszeć, że dany przedmiot, obraz, instalacja, wystawa, architektura, powstały na bazie snu. Gdyby nie one, czy świat mógłby wyglądać tak jak wygląda? Czy przekazy w snach są na pewno przypadkowe? W końcu nie urodziliśmy się w kapuście. Gdyby nie rozwój i zaryzykowanie z otrzymaną we śnie wizją, która może wpłynąć na ulepszenie świata, czy rozwijałaby się tak ludzka kreatywność? Wiele zależy od budżetu twórców i artystów. Przez brak popularności oraz ze względu na zwracanie uwagi tylko na znane nazwiska, przekreśla się we współczesnych czasach tych, którzy mimo braku popularności, mogliby tworzyć dużo ciekawsze dzieła. Ale czy w jednym czy w drugim przypadku, warto dawać artystom szansę na wyrażenie wizji, które otrzymują.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.